بازاريابي لحظه، ميدان جنگ برندها<div class='yasr-stars-title yasr-rater-stars' id='yasr-visitor-votes-readonly-rater-e94228fe37463' data-rating='5' data-rater-starsize='16' data-rater-postid='7455' data-rater-readonly='true' data-readonly-attribute='true' ></div><span class='yasr-stars-title-average'>5 (3)</span>

بازاريابي لحظه، ميدان جنگ برندها
فروش و بازاریابی

بازاريابي لحظه، ميدان جنگ برندها
5 (3)

اساس بازاريابي لحظه (Micro Moment)، حول محور لحظه‌هایی شکل می‌گیرد که یک احساس نیاز در انسان پدید می‌آید. در این لحظه‌هاست که مردم به سراغ دستگاه‌هایی مانند گوشی هوشمند یا تبلت خود می‌روند تا برای رفع نیاز خود اقدام کنند. این نیاز می‌تواند رفتن به جایی باشد، یا دانستن چیزی و یا انجام دادن کار یا خرید کالا یا خدمات. اما چرا به آن میکرو لحظه (Micro Moment) ميگويند؟ بخاطر اینکه مخاطب در لحظه تصمیم به خرید يا انجام کاري میگیرد.

از دیدگاه بازاریابی، لحظه‌ها تعیین کننده هستند. در واقع، در این لحظه‌های نیاز، مردم به دنبال یک برند نیستند؛ بلکه کسب‌وکار، محصول یا سرویسی را می‌خواهند که نیاز مورد نظر را برآورده می‌سازد. همین تفاوت خواسته مشتری باعث می‌شود که دقت نظر در بازاريابي لحظه (Micro Moment)، اهمیت بیشتری پیدا کند.

با استفاده از بازاریابی لحظه (Micro Moment)، می‌توانید مشتریان بالقوه را دقیقاً در هنگامی هدف قرار بدهید که به دنبال آنچه که عرضه می‌کنید هستند. به منظور بهره برداری از بازاریابی لحظه (Micro Moment) با این هدف، باید محتوایی تولید کنید که لحظه‌هایی که سرشار از احساس نیاز هستند را هدف قرار میدهد. این محتوا باید برای مخاطب ارزش آفرین باشد، به این معنی که باید اطلاعاتی را در اختیارش قرار بدهد که به منظور به مرحله عمل درآوردن تمایل خود برای خرید، آموختن، انجام دادن کاری یا رفتن به جایی به آن نیاز دارد.

مفهوم بازاریابی لحظه (Micro Moment)، اولین بار حدود چند سال پیش توسط تیم محتوایی گوگل مطرح شد. این مدل بازاریابی به نکات ریزِ تصمیم گیری اشاره دارد که در آن یک شخص به وسیله یک دستگاه هوشمند که میتواند موبایل، تبلت، کامپيوتر یا هر دستگاه هوشمند دیگری باشد، جستجو ميکند، تا نیاز خويش را برطرف کند، که آن نیاز میتواند خریدن چیزی باشد، میتواند  تماشا کردن چیزی باشد، میتواند کشف و یا دانستن چیزی باشد.

چهار عبارت کلیدی میکرو لحظه

1)  لحظاتی که کاربر میخواهد چیزی را بداند:

در این لحظه کاربر مشغول تحقیق میشود تا چیزی را بداند، البته لازم به ذکر است که، در این لحظه کاربر، لزوما آماده خرید نیست و صرفا جهت افزایش اطلاعات خويش مشغول تحقیق ميباشد.

2) لحظاتی که کاربر میخواهد جایی برود:

در این لحظات وقتی کاربر میخواهد جایی برود، از جستجوي محلی کمک میگیرد، مثلا اگر در شهری باشد و دنبال رستوران بگردد، نزديک ترين يا بهترين رستوران را جستجو ميکند.

3) لحظاتي که کاربر میخواهد کاری انجام بدهد:

مثلا اگر کاربر قصد خرید چیزی را داشته باشد، سراغ دستگاه هوشمند خود و اینترنت میرود تا بتواند چیزی را که میخواهد و یا ایده های جدیدی را پیدا کند.

۴) لحظاتی که کاربر قصد خرید دارد:

در اين لحظه هم کاربر چیزی را که میخواهد در اينترنت جستجو میکند تا بهترین آن با مناسب ترين شرایط برای خرید را پیدا کند.

چهار عبارت کلیدی میکرو لحظه

همه لحظاتی که ذکر شد، پشت آن یک قصد و خواسته ای از کاربر را میرساند و به بازاریابان این امکان را میدهد که نیاز مخاطب را شناسایی کنند و برای آن ایده ها و تاکتیک های خاصی را مد نظر قرار بدهند و راه حل ها و محتواهای جدید را براي مخاطب پیاده سازی کنند. در اصل همه موارد به یک چیز برمیگردد و آن: “درک مصرف کننده ها و نیازهای آنهاست”.

مزایای بازاريابي لحظه (Micro Moment)

  • تحقیقات گوگل نشان میدهد، از آنجایی که تلفن همراه در زندگی همه انسانها خیلی پررنگ شده است، افراد برای جستجوی هرچیزی از تلفن های هوشمند خود استفاده میکنند. ۶۵% از کاربران میگويند وقتی دنبال خرید هستند، اصلا به برند توجهی نمی کنند و اطلاعاتی که از جستجو بدست می آورند براي آنها مهمتر مي باشد. ۹۰% کابران هم اصلا برند و مارک خاصی را مد نظر ندارند. این بدان معناست که، اگر کسب و کاري در بازاریابی لحظه موفق عمل کند و میکرو لحظه ها را به درستی تشخیص بدهد، میتواند تعامل بیشتری با مخاطب برقرار کند و خواسته مشتری را در لحظه برآورده کند، در نتیجه موجب افزایش ROI بشود.
  • این یافته ها فرصت هایی را برای برند های تجاری در ارتباط با مصرف کنندگان در آن لحظه های حساس نشان میدهد. با ارايه اطلاعات صحیح به کاربران در موقعیت صحیح، که مصرف کنندگان به آن احتیاج زیادی دارند، میتوانید به شدت بر روی گزینه های خرید آنها تأثیر بگذارید. اگه رقبای شما قادر به ارائه اطلاعات لازم برای مصرف کنندگان نباشند، اینجاست که می توانید از میکرو لحظه ها برای پر کردن این شکاف ها استفاده کنید، که البته این خود نیاز به شناخت پرسونای مخاطب و همچنین شناخت نیاز مخاطب دارد.
  • با استفاده از بازاریابی لحظه (Micro Moment) می‌توانید آگاهی نسبت به برند را در میان مخاطبين هدف خود تقویت کنید. افزایش آگاهی و توجه به برند می‌تواند به مخاطبين شما کمک کند تا در «لحظه‌های نیاز به دانستن» سازمان شما را در یاد داشته باشند. این به نوبه خود می‌تواند باعث ورود آنها به «لحظه نیاز به خرید» شود. با ارائه مطالب مفید میتوانید به کاربران کمک کنید که برند شما را خیلی سريع پیدا کنند، حتی اگر دنبال برند شما نباشند و یا برند شما را نشناسند. دیجیتال مارکترها میتوانند تمامی سوالات و نیازهای مخاطبان را پیدا کنند و پاسخ سوالات آنها را در قالب عکس، متن، ویدئو و… انتشار بدهند، این مرحله مهمتر از هدفگذاری اجتماعی است و برندها از روی قصد و کاملا از پیش تعیین شده با کاربران تعامل برقرار میکنند و به این شکل باعث افزایش آگاهی از برند میشوند و از آنجایکه، سفر مشتری با آگاهی از برند شروع میشود، میتواند قدم اول تعامل با مخاطب برداشته شود.

سه استراتژی مهم برای موفقیت در بازاريابي لحظه (Micro Moment)

1) حضور داشته باشید:

شما باید تمامي میکرو لحظه هاي مرتبط با کسب و کار خودتان را پیش بینی کنید و متناسب با آن، پاسخ مناسب و کاربردی برای مخاطبین آماده نماييد.

2) مفید باشید:

زمانی که مشتری به دنبال یک پاسخ میگردد و از طریق جستجو به سایت یا برند شما میرسد، باید بهترین و دقیق ترین جواب را به او ارائه بدهيد.

3) سریع باشید:

صحبت در مورد لحظه هاست، کاربران دوست دارند به سرعت پاسخ خودشان را دریافت کنند و مسیر دسترسی به این پاسخ باید سریع و ساده باشد.

سه استراتژی مهم برای موفقیت در بازاریابی لحظه

نحوه استفاده از بازاريابي لحظه (Micro Moment)

برای بهره برداری از بازاریابی لحظه (Micro Moment) باید بر روی پاسخ به پنج پرسش زیر تمرکز کنید:

1) چه کسی؟

اگر می‌خواهید نظر مخاطبين هدفتان را به خود جلب کنید، ابتدا باید آنها را بشناسید. برای شناخت مخاطب هدف باید ویژگی‌های عمومی و جمعیتی مانند: سن، جنسيت، موقعیت جغرافیایی و… و همچنین نقاط درد و نیازهایشان را شناسایی کنید. به منظور ایجاد یک کمپین بازاریابی لحظه رقابتی، ابتدا ویژگی‌های مشترک مخاطبين هدفتان را مشخص کنید و سپس بازار هدف خود را بخش بندی (Segmentation) نمایید.

2) چه چیزی؟

بسیاری از مردم با اینکه به دنبال چیزهای مشابهی هستند، اما خواسته‌های خود را در قالب کلمات و عبارات متفاوتی بیان می‌کنند. به منظور تدوین یک استراتژی هوشمندانه، درباره آنچه که مخاطب هدف شما در هر لحظه نیاز خود، جستجو می‌کند، تحقیق کنید. غالباً مشتریان در «لحظه‌های نیاز به دانستن» از کلید واژه‌های بسیار متنوعی استفاده می‌کنند، اما کلمات کلیدی مورد استفاده در «لحظه‌های نیاز به خرید» محدودتر و بیشتر قابل پیش بینی است. الگوهای جستجوی بازار هدف خود را پیدا کنید تا بتوانید آن کلمات یا عبارات را در استراتژی بازاریابی دیجیتال تان بگنجانید. این اطلاعات می‌تواند باعث شود که در لحظه مناسب در برابر مشتریان و جلوتر از رقبا قرار بگیرید.

3) کجا؟

تحقیق در همان مکان‌هایی که مردم بیشتر حضور دارند و جستجو می‌کنند و همچنین تحلیل قسمت‌هایی از سایت که بیشتر به آنجا مراجعه می‌کنند یکی از تکنیک‌های کارآمد بازاریابی محسوب می‌شود. به عنوان مثال، اگر یک رستوران در مرکز شهر داشته باشید، ممکن است متوجه شوید که بیشتر مشتریان تان هنگامی که در مرکز شهر حضور دارند، کسب‌وکار شما را پیدا می‌کنند. این روند جستجوی مشتریان می‌تواند یک «لحظه نیاز به رفتن» را برای شما آشکار کند. هنگامی که مردم در مرکز شهر حضور دارند (چه برای کار یا تفریح)، پس از اتمام کارشان تمایل دارند که به جایی بروند. این اطلاعات می‌تواند به شما کمک کند تا روی اقدامات و برنامه‌های خاصی مانند؛ بهینه سازی گوگل مای بیزینس تمرکز کنید. نظارت بر میزان مراجعه کاربران به قسمت‌های مختلف وبسایت (مثلاً از طریق گوگل آنالیتیکس) نیز می‌تواند خواسته و نیاز مخاطبين تان را برای شما مشخص کند. برای نمونه، اگر بازدیدکنندگان سایت شما، بیشتر به برگه‌های خرید محصولات مراجعه می‌کنند، احتمالاً در «لحظه نیاز به خرید» به سر می‌برند و لذا باید شرایط لازم برای تکمیل فرآیند خرید را مهیا کنید.

4) چه وقت؟

توجه به زمانِ هر لحظه نیز می‌تواند به تدوین هر چه بهتر یک کمپین هوشمندانه و عملکرد-محور بازاریابی لحظه کمک کند. این زمان می‌تواند ساعت، روز، هفته، قسمتی از سال و مواردی از این قبیل باشد. به عنوان مثال، فروشگاه آنلاینی که فروشش به مناسبت‌های فصلی وابسته است، باید زمان‌هایی که میزان جستجو برای خدمات و محصولاتی که عرضه می‌کند بیشتر می‌شود را زیر نظر داشته باشد تا با شروع این رشد، اقدامات متناسب دیجیتال مارکتینگ، مانند کمپین‌های تبلیغات کلیکی را به مرحله اجرا در بیاورد. از طرف دیگر، یک سایت سفارش غذای اینترنتی می‌تواند، در تمام طول سال از تبلیغات کلیکی استفاده کند، اما کمپین خود را به نحوی تدوین نماید که فقط در ساعات و روزهای خاصی از هفته فعال باشد. با استفاده از این استراتژی، می‌توان کمپین بازاریابی را برای زمان نیاز مخاطبان به کسب‌وکار، بهینه سازی کرد.جهت دریافت مشاوره کسب و کار با واحد پشتیبانی آکادمی دکتر حسین یوسفی در تماس باشید .

5) چرا؟

شناسایی «چرا»ی کاربر برای شکل گرفتن هر لحظه و دلیل اقدام در راستای برآوردن خواسته یا نیازش، یکی از ضرورت‌هایی است که هر کسب‌وکاری باید بطور خاص بر روی آن تمرکز داشته باشد. برای پاسخ به چرا باید به فاکتورهایی که در پاسخ به سؤالات قبلی مد نظر قرار دادید توجه کنید. پس از درک دلیل یا محرکی که مشتری را به تحرک وادار می‌کند، می‌توانید کمپین‌های بازاریابی لحظه (Micro Moment)، نتیجه بخشی را تدوین کنید. به علاوه، می‌توانید محتوای خود را به نحوی تنظیم کنید که پاسخگوی دغدغه یا سؤال‌های خاص مشتری باشد و در نهایت بتواند او را به انتخاب کسب‌وکار شما ترغیب نماید. در واقع، در نهایت لازم است که برای مشتری مشخص باشد که چرا به جای یک فروشگاه دیگر، باید از فروشگاه شما خرید کند.

بازاريابي لحظه

روشهای حضور در جستجوی کاربر برای بازاریابی لحظه موفق

1) شناسایی مخاطب هدف:

ما برای اینکه بتوانیم از میکرو لحظه ها نهایت استفاده را ببریم و یک بازاریابی لحظه (Micro Moment) موفق داشته باشیم، در اولین قدم باید مخاطبين خود را به خوبي بشناسیم و نیازهای آنها را درک کنیم. باید بدانیم مخاطبين ما دنبال چه چيزي میگردند. وقتی مخاطبين را بشناسیم خیلی راحت تر میتوانیم برای نیازها و سوالات آنها پاسخ آماده کنیم و این پاسخ را خیلی واضح و روشن از طریق وبسایت يا شبکه هاي اجتماعي در اختیار مخاطبين قرار بدهیم تا بتوانند اطلاعاتی را که دنبالش میگردند را خیلی سریع پیدا کنند.

2) تدوین استراتژی قوی  SEO:

پس از شناخت محتوای مورد نیاز مخاطبين هدف، حال باید کاری کنید که در نتایج اولیه جستجو نمایش داده شويد، تا مخاطبين بتوانند بر روي آن کلیک کرده و وارد سایت شما بشوند، و این وظیفه یک دیجیتال مارکتر ميباشد که بعنوان یک بازاریاب، مخاطبين را به مسیر درست هدایت کند تا به اطلاعات مورد نیازشان دست پیدا کنند.

3) استفاده از تبلیغات پولی:

گاهی اوقات دوست دارید خیلی سریع در نتایج اول موتور جستجوی گوگل حضور داشته باشید، که برای شکار میکرو لحظه ها و داشتن بازاریابی لحظه موفق، استفاده از تبلیغات پولی میتواند خیلی موثر باشد. یکی از ابزارهایی که در زمینه تبلیغات پولی موثر ميباشد استفاده از google adwords ميباشد.

4) ریسپانسیو بودن:

موبایل نقش کلیدی در موفقیت بازاریابی لحظه دارد، پس باید مطمئن باشید که وبسایت، شبکه های اجتماعی، تبلیغات و هرچیز دیگري که شما برای بازاریابی لحظه (Micro Moment) استفاده می کنید، برای موبایل بهینه باشند.

نهایتا، به تعبیر گوگل، اگر می خواهید در دنیای میکرو لحظه ها رقابتی باشید و یک بازاریابی لحظه (Micro Moment) موفق داشته باشید، باید “مفید باشید”. این بدان معناست که وقتی موفق شدید توجه مخاطبين خودتان را جلب کنید، باید آنها را با مطالب ارزشمندی که می تواند برای آگاهی از تصمیمِ خریدِ نهاییِ خودشان استفاده کنند، نگه شان دارید.


بررسی یک نمونه موفق از بازاريابي لحظه (Micro Moment)

شرکت Red Roof Inn در زمینه رزور آنلاین هتل فعالیت میکند. این شرکت یک کمپین بسیار موفق در زمینه بازاریابی لحظه اجرا کرده است. مدیران بازاریابی این مجموعه، متوجه شدند که کنسل شدن پروازها، موجب میشود روزانه 90 هزار مسافر در فرودگاه ها سرگردان شوند. تیم بازاریابی این شرکت یک سیستم آنلاین و لحظه ای برای اطلاع از تاخیر یا کنسل شدن پروازها طراحی کرده است. همزمان با کسنل شدن هر پرواز، کمپین تبلیغاتی این شرکت در گوگل برای افرادی که در نزدیکی آن فرودگاه هستند فعال میشود. زمانیکه کاربران عباراتی مانند “رزرو سریع هتل” را جستجو میکنند، تبلیغ این سایت در نتایج جستجو نمایش داده میشود و متن این تبلیغ عبارت است از: “پرواز شما کنسل شده؟ پذیرای شما هستیم”. پیاده سازی این کمپین موجب شده تعداد رزرو هتل از طریق این سایت، نزدیک به 60 درصد افزایش یابد.

مثالي ديگر:

حتما عبارت بلیت لحظه آخری را شنیده اید. کمپانی هایی که در این زمینه فعالیت میکنند به خوبی نیاز کاربر را شناسایی کرده اند. برای کسانی که دنبال بلیت لحظه آخری میگردند، این سایت ها بازاریابی لحظه ای میکنند.

جهت دریافت مشاوره کسب و کار با ما تماس بگيريد.

دکتر حسين يوسفي
متخصص راه اندازي، بهبود و توسعه کسب و کارها​

5/5 (1 نظر)
لطفا به این محتوا امتیاز دهید

دیدگاه خود را به ما بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مقالات

به کمک نیاز دارید؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم. از صبوری شما متشکریم .